Też masz bezwartościową polisę AC?

Tutaj zadajemy pytania dotyczące zabezpieczeń do samochodów...

Moderator: Marek

Też masz bezwartościową polisę AC?

Postprzez Gość » 2006-02-23, 16:28

Też masz bezwartościową polisę AC?

Klienci, którzy nie mają dokumentów potwierdzających instalację zabezpieczeń przed kradzieżą, mogą przestać płacić za polisę AC. Po szkodzie towarzystwo i tak odmówi wypłaty odszkodowania albo przynajmniej ograniczy jego wysokość.

Wszyscy zdążyli się przyzwyczaić, że przy ubezpieczaniu samochodu agent pyta o posiadane zabezpieczenia. Klient wymienia: alarm, blokadę skrzyni biegów i fabryczny immobilizer. Agent inkasuje składkę, nawet nie zająknąwszy się, że trzeba mieć dokumenty potwierdzające ich instalację, często w autoryzowanym warsztacie.

Na przykład Ergo Hestia wymaga, żeby urządzenie zabezpieczające przed kradzieżą było atestowane, a dodatkowo zamontowane w zakładzie posiadającym autoryzację danego producenta zabezpieczenia. Fakt zamontowania urządzenia musi być potwierdzony pisemnym zaświadczeniem. Podobne standardy przyjmują też inne towarzystwa. Nie ma w tym nic dziwnego, bo ostatecznie firma musi mieć jakiś dowód, że alarm rzeczywiście był zamontowany i do tego właściwie. Problem w tym, że wielu klientów po kilku latach nie wie, gdzie ma stosowne dokumenty.

Agent powinien informować

Zdaniem ekspertów z biura Rzecznika Ubezpieczonych, agent powinien sprawdzić, czy klient ma te dokumenty, a przynajmniej poinformować, że istnieje wymóg ich okazania po szkodzie.

- Uzależnienie wypłaty odszkodowania od przedstawienia dokumentów potwierdzających zamontowanie urządzeń zabezpieczających, jeśli podczas zawarcia umowy ubezpieczenia nie sprawdzono tych dokumentów, można uznać za niedozwolone postanowienie umowne - mówi mec. Aleksander Daszewski, z biura Rzecznika Ubezpieczonych.

Na wymogi dotyczące zabezpieczeń trzeba zwracać szczególną uwagę przy okazji zmiany ubezpieczyciela, bo nie są one jednolite. Na przykład w Compensie samochody o wartości do 20 tys. zł muszą mieć tylko jedno zwykłe zabezpieczenie mechaniczne (np. blokada kierownicy lub sprzęgła, immobilizer). Dopiero przy droższych pojazdach pojawia się wymóg posiadania atestu. Natomiast w Ergo Hestii czy PTU przy samochodach o wartości do 40 tys. zł zabezpieczenie musi być atestowane. Powyżej tej wartości pojawia się już wymóg dwóch zabezpieczeń. Tymczasem Uniqa przy samochodach o wartości do 50 tys. zł nadal wymaga tylko jednego zabezpieczenia.

Potwierdzenie istnienia zabezpieczeń to nie jedyne dokumenty, które trzeba przedstawić po kradzieży pojazdu.

Kluczowe kluczyki

Konieczne jest dostarczenie kompletu kluczyków oraz dokumentów samochodu. W ten sposób towarzystwa zabezpieczają się przed oddaniem samochodu w ręce złodziei i wyłudzeniem odszkodowania. Wszystkie firmy wymagają natychmiastowego poinformowania o zagubieniu czy kradzieży kluczyków do samochodu lub zabezpieczeń.

Ubezpieczyciele chcą być informowani o tym fakcie na piśmie (np. Allianz) lub telefonicznie (Ergo Hestia). Przy czym, jeśli kluczyki lub dokumenty zostały skradzione, trzeba poinformować o tym policję. Klient ma też obowiązek wymienić zamki czy zabezpieczenie. Więcej szczęścia mają ci, którym kluczyk np. pęknie. Wtedy wystarczy go zachować i okazać po szkodzie. Nie warto dorabiać zgubionych kluczyków, bo eksperci towarzystw łatwo rozpoznają podróbki.

Dużym problemem dla towarzystw i klientów są rozboje. W ich wyniku, klient traci zwykle kluczyki, a często i dokumenty. W takich sytuacjach ubezpieczyciele są bardzo podejrzliwi. W ogólnych warunkach ubezpieczenia pojawiły się nawet zapisy określające zasady zabezpieczenia samochodu przy opuszczaniu pojazdu. Na przykład Allianz nie odpowiada za szkody, jeśli klient zostawił w samochodzie kluczyki lub sterowniki służące do otwarcia lub uruchomienia samochodu, bez względu na odległość, na jaką się oddalił.

Sąd bardziej życzliwy

Okazuje się, jednak, że sądy są bardziej liberalne, co daje szansę na uzyskanie odszkodowania nieostrożnym kierowcom. Na przykład Sąd Najwyższy uznał (w wyroku z 1997 roku), że towarzystwo nie może odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli w stojącym z kluczykami samochodzie znajdował się pasażer lub kierowca. Nieco bardziej kontrowersyjny jest wyrok Sądu Apelacyjnego z 1994 roku. Rozpatrywał on sprawę kradzieży samochodu, który stał z kluczykami w stacyjce podczas zamykania bramy posesji. Uznał wtedy, że oddalenie się od samochodu na niewielką odległość i pozostawienie go otwartego, z kluczykami w stacyjce, mieści się w kategorii sprawowania dozoru osobistego. Jak widać, jest więc szansa na wygranie sporu z ubezpieczycielem. Lepiej jednak zapoznać się z wymogami towarzystw i stosować się do nich.

Zabezpieczenia - o czym pamiętać przed szkodą:
- zainstalować zabezpieczenia antykradzieżowe zgodnie z wymogami towarzystwa, co do liczby i jakości (atesty);
- co pewien czas sprawdzać, czy atest zabezpieczenia nie wygasł (np. w Instytucie Mechaniki Precyzyjnej, www.imp.edu.pl);
- zachować dowody instalacji urządzeń antykradzieżowych w autoryzowanych stacjach obsługi;
- przechowywać wszystkie otrzymane przy zakupie samochodu dokumenty, zabezpieczyć klucze - w przypadku zgubienia lub kradzieży wymienić zamki lub zabezpieczenie. Nie należy dorabiać kluczy;
- zabierać ze sobą kluczyki, sterowniki i dokumenty przy opuszczaniu pojazdu. W miejscach publicznych (basen, siłownia) zamykać je w skrytkach, a nie zostawiać w ubraniu w szafce.

Marcin Jaworski

(Gazeta Prawna)
Gość
 

AC opłaca się nam tylko wtedy, gdy planujemy że nasz...

Postprzez Gość » 2006-02-23, 17:35

AC opłaca się nam tylko wtedy, gdy planujemy że nasz samochód...
...zostanie ukradziony. A w każdym innym wypadku ubezpieczenie opłaca się tylko firmie [...]
Ostatnio edytowano 2006-02-23, 17:49 przez Gość, łącznie edytowano 2 razy
Gość
 

Swięta prawda

Postprzez Gość » 2006-02-23, 17:37

Swięta prawda
AC to dobrowolna zrzutka na oszustów ubezpieczeniowych i szaleńców drogowych . Oczywiście firmy
Gość
 

..... to jest paranoja !!!!

Postprzez Gość » 2006-02-23, 17:39

..... to jest paranoja !!!!
zapłaciłem za ubepieczenie 4700 pln za rok czy agent nie moze tego potwierdzić!!! Działa to działa!!! Nie po to sie ubezpiecza płacac 6%
Gość
 

Jaka paranoja

Postprzez Gość » 2006-02-23, 17:40

Jaka paranoja
Masz kasę ? Dajesz się doić ? to będziesz dojony : - (((
Gość
 

PZU

Postprzez Gość » 2006-02-23, 17:41

A czego wymaga PZU?Jeśli kupiło się samochód u dealera razem z pakietem ubezpieczeniowym właśnie
Gość
 

Postprzez kzaw » 2006-02-23, 22:19

W PZU w autach o wartości przekraczającej 30 tys jest wymagane posiadanie 2 zabezpieczeń w ty jednego z atestem i będącego na liście zabezpieczeń respektowanyvh przez PZU. To że alarm posiada atest wcale nie znaczy że będzie honorowany przez PZU.Niektórzy ubezpieczyciele wymagają jeszcze w autach powyżej 100 tys systemu pozycjonowania gps.
kzaw
 

Postprzez salwador » 2006-03-12, 17:27

myśle że to wszystko nauczy naszych drogich klientów montowania alarmów i zabezpieczeń w autoryzowanych warsztatach a jeszcze na dodatek dystrybutor AMT ograniczył sprzedaż alarmów tylko autoryzowanym warsztatom ichwała za to dowiedziałem się dzisiaj o tym i jestem bardzo wesoły z tego powodu bo w końcu normalny śmiertelnik nie powie mi że on se kupi alarm z atestem za 150zł :D hura :D a i jeszcze z gwarancją haha :D
salwador
 

Postprzez Gość » 2006-03-20, 12:38

Producent ograniczył sprzedaż ??? Dziwne bo chyba nie wszystkim... Np. Super Forteca- najnowszy model nie jakieś tam zapasy magazynowe, jest bezproblemu do kupienia dla każdego na ALLEGRO nr.aukcji : 93342346. -sprzedawana przez firme STARMACH za kwote 130zł (bez czujników i syreny z własnym zasilaniem)
Kilku inny sprzedających też się znajdzie...
Drogi producencie SuperFortecy jak nic nie zrobisz z tymi sprzedającymi, którzy psują rynek instalatorom, to wspomniany alarm nigdy nie zdobędzie renomy alarmu z wyższej półki... bo klient który przyjdzie na montaż i usłyszy o superfortecy to zaraz doda że to ten pospolity alarmik który wsządzie idzie dostać i każdy go może kupić za 130zł.
Myśle że PZU też niezbyt chętnie patrzy na tą ogólnodostępność Super Fotecy
Pozdrawiam serdecznie i zachęcam do zrobienia wreszcie porządku z tą ogólnodostępnością SuperFortecy raz na zawsze.
Gość
 

Postprzez Gość » 2006-03-21, 09:55

Jeśli chodzi o allegro to prosiłbym przyjrzeć się jeszcze tym aukcjom:
91222820
91222814
92510142
93162872
albo prościej napisać w wyszukiwarce: forteca lub super... i wyjdą nam sprytnie kamuflowane nazwy SuperFortecy np.: SUPER F, FORTECASUPER itp...
Tylko cały ten kamuflarz zdradza pudełko bądź instrukcja obsługi...
Z całego tego kamuflarzu zadowolony jest tylko detaliczny klient który bez problemu może sobie kupić superfortece... pytanie tylko po co instytucja Zakładu Autoryzowanego i niby sprzedaż tylko dla takowego, skoro zwykły śmierteknik może (bez żadnej autoryzacji) sobie kupić SuperFortece ???
Pomijam jeszcze fakt sprzedaży SuperFortecy na giełdach elektronicznych bądź samochodowych... tak,tak kochani tam też ją można kupić bez trudu i bez obowiązku okazywania się jakąś tam Autoryzacją Producenta. Wiem bo miałem ostatnio klienta, który to zgłosił się do mnie na montaż ze swoją super fortecą którą właśnie zakupił w niedziele na giełdzie elektr. we Wrocławiu (nawiasem mówiąc ciekawe czy nie handluje tam sam Pan Producent -oj chyba tak :oops:
Pozdrawiam serdecznie i radze dobrze drogi producencie szanuj swoich oddanych i wiernych zarazem instalatorów (niech mają wreszcie alarm od Ciebie tylko dla siebie - i dopiero później dla zwykłego śmiertelnika ale już z profesjonalnym swoim montażem! )... a zwykłym szaraczkom czy pseudo dystrybutorom oferuj np. Bastiona... naprawde na tym dobrze wyjdziesz a jak nie Ty to napewno renoma alarmu marki: SUPER-FORTECA
Gość
 

Postprzez kzaw » 2006-03-21, 11:33

Faktem jest że można jeszcze zakupić egzemplarze super fortecy na allegro czy też na giełdzie. Są to jednak alarmy pochodzące od osób które zakupiły wcześniej większe ilości. Linki które podajesz w większości odnoszą się do jednego sprzedawcy Zresztą jak zapewne zauważyłeś produkt przez niego wystawiany nie występuje pod nazwą superforteca tylko alarm samochodowy. Na pewno te produkty samoistnie znikną zarówno z aukcji jak i ze sprzedaży giełdowej.
kzaw
 

Postprzez Marek » 2006-03-21, 12:33

Witam wszystkich.
Odnośnie dostępności sprzedaży Systemu alarmowego Super Forteca "gościowi" na naszym forum chciałbym odpowiedzieć, że tak potwierdzam ,ze firma AMT ma swoje stanowisko na giełdzie elektronicznej we Wrocławiu. Wielu naszych instalatorów z którymi współpracujemy od wielu lat i których kompetencje śmiesznie jest podważać preferuje kontakt z nami poprzez giełdę. Osobisty kontakt pozwala nam również na wymianę doświadczeń przy budowie i ulepszaniu naszych urządzeń.
System Super Forteca nie jest dostępny dla klientów detalicznych, również na giełdzie. Zapraszamy na giełdę elektroniczną we Wrocławiu, o której mowa celem weryfikacji! Jeżeli chodzi o portal Allegro to reagujemy na wszystkie informacje ,które do nas docierają. W dniu dzisiejszym firma o której kolega "gość" informował już zdjęła aukcję. Proszę sprawdzić.
Orygynalny system Super Forteca posiada piloty trzy przyciskowe i jeden wzór pilota. Na to również należy zwrócić uwagę ponieważ nasze opakowania często stanowią tło przy sprzedaży wymienionych przez kolegę "gościa" na allegro systemów Super F. max i podobnych.
Pozdrawiam Marek
Marek
 
Posty: 65
Dołączył(a): 2006-01-16, 13:37

Postprzez Gość » 2006-03-21, 14:50

Pożyjemy...Zobaczymy... co czas przyniesie

Oby tak było jak kolega Marek mówi.
Trzymam za słowo... -panie Prezesie :wink:
Gość
 

Postprzez Gość » 2006-06-13, 20:23

MAM TAKIE PYTANIE?
NIESTETY NIEMAM AUTORYZOWANEGO ZAKŁADU A MONTUJE ALARMY W WOLNEJ CHWILI(JESTEM ELEKTRYKIEM) TO JUZ MÓJ DOSTĘP DO WYBRANYCH ALARMÓW MA MI SIĘ SKOŃCZYĆ! : :evil:
Gość
 

Postprzez Sonix » 2006-06-14, 09:45

Jeżeli posiadasz firmę, to nie widzę najmniejszego problemu.
Wystarczy tylko skontaktować się z nami w celu wystawienia autoryzacji.
To nie my wymyślamy zasady które stosują zakłady ubezpieczeniowe. :o
Sonix
Administrator
 
Posty: 484
Dołączył(a): 2006-01-14, 19:07
Lokalizacja: Strzelin

Następna strona

Powrót do Alarmy do samochodów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron