Wybór CB Radia

Tutaj zadajemy pytania dotyczące tematów związanych z CB Radiem...

Moderator: Marek

Wybór CB Radia

Postprzez gość » 2006-02-04, 14:47

mam pytanko odnosnie radia CB....chciałbym zakupic radio średniej jakości z anteną mocowaną na stałe.Kolega mówił mi coś o Alanach. Wiem, że jest kilka rodzaji..jaka jest róznica między nimi..oprócz cenowej...
gość

Postprzez Sonix » 2006-02-04, 18:54

Wybór CB Radia :) , standardowe pytanie....
Pozostanę przy wspomnianych radiach Alan.

Za 'średnią półkę' możemy uznać w sumie 2 radia, Alan 78 i Alan 48.
Różnice między nimi?

Najważniejsze z użytkowych których nie ma Alan 78:
- Regulacja czułości odbiornika RF GAIN – płynna i skokowa LOC/DX,
- Regulacja czułości mikrofonu MIC GAIN
- Opcja załączania filtrów ANL
- 5 pamięci,

Jeżeli potrzebujesz radia 'na suszarki' to jedno i drugie spełni swoją rolę,
jednak Alan 48 będzie pracował trochę lepiej ('czyściej').

Z anten mocowanych 'na stałe', jest spory wybór, i wybieramy je w zależności od zasięgów które chcemy uzyskać:

krótkie anteny typu:
- President Hawaii, Iowa
- Lemm AT-106

średnie:
- President New Alaska, Maryland
- Lemm AT-71, AT-72, AT-1000, AT-1200

długie:
- President Texas PL
- Lemm AT-2001 TURBO

Do anteny, w zależności od montażu można dobrać uchwyt np. na rynienkę lub bagażnikowy.

Mam nadzieję że pomogłem w wyborze ;).

Pozdrawiam.
Sonix
Sonix
Administrator

wybór radia

Postprzez gość1 » 2006-03-12, 22:24

ja też czytam i czytam (w tym temacie), a im więcej czytam - tym większe wątpliwości;
ale ta wypowiedź bardzo mi pomogła, gdyż napotkałem opinię pozytywna, potwierdzającą mój wybór (allan48)
dzięki dla Sonixa!
ale również mam na oku intek m490 - decyzji jeszcze nie podjąłęm!
a może Sonix użyczyłby swojego doświadczenia i wiedzy??
dzięki
gość1

Postprzez Sonix » 2006-03-13, 09:09

Witam.

Z Intek'iem m490 nie miałem do czynienia w praktyce.
Faktem jest że ciekawie (przynajmniej z opisów) zapowiada się funkcja zwiększenia dynamiki ESP COMPANDER, ale dopóki nie sprawdzę, nie będę się wypowiadał :) .

Moje początki w CB też opierały się na czytaniu opisów i opinii w necie, aż w końcu założyłem Uniden'a 520 i jestem z niego zadowolony :).

Pozdrawiam.

Sonix
Sonix
Administrator

Postprzez bzyku » 2006-03-14, 18:58

A co sądzicie o ALAN 100 PLUS? Bo mialem zamiar kupic na allegro?
bzyku

Postprzez Sonix » 2006-03-15, 08:52

hmmm.... Alan 100 PLUS.... popularnie zwany szumofonem :) .
Jako bardzo proste radio spełni swoją funkcję, ale na Twoim miejscu zastanowiłbym się nad np. Uniden'em 510XL. Dużo czyściej pracuje.
Sonix
Administrator

Postprzez Gość » 2006-03-25, 22:12

więc kwestia wyboru radia dobiegła końca (przynajmniej na jakiś czas, a gdy wybór będzie trafny - to na dłużej co najmniej);
mimo, że Sonix nie wypowiedział się n/t m490, to wypadło właśnie na niego;
co z tego wyniknie - to zobaczymy; poeksperymentujemy, potestujemy - a opiniami oczywiśnie podzielę się na tym forum!
73+55!
Gość

Postprzez Gość » 2006-03-26, 19:36

kontynuując wątek "inteka", i zgodnie z moją obietnicą podzielenia się doświadczeniami - czynię to:
-nie mogę dołączyć do grona jego przeciwników!:)
-to, że jest nieco odmienne w obsłudze niż inne radia (mam na myśli ustawianie zakresów gałek) - to fakt, ale myślę, że wynika to z sił przyzwyczajenia (wystarczy "zresetować" własną pamięć i nawyki, zacząć wszystko od początku i jest dobrze)
-uważam, że sprawuje się zupełnie normalnie, trudno szukać na niego "haka" - (tą metodą można przyczepić się do każdego i o wszystko - wystarczy chcieć)
-obsługa prosta i dla obytych w temacie cb - bezproblemowa - kilka ruchów gałkami i radio jest ustawione - dzialanie ok!
-wszystko wskazuje na to, że jest to radio godne uwagi, a nie potępienia! - chociaż nikt tego nie zrobił, ale gdzieś tam między wierszami możnaby doszukać się wątpliwości
-pojeżdzę, posłucham, pogadam - a jak będę miał jeszcze coś do dodania, to sie odezwę!
73+55!
Gość

m490

Postprzez Gość » 2006-03-30, 23:31

mijają kolejne dni mojej współpracy z intekiem i narazie jest wszystko OK.
jeden wyjątek - nie rozpracowałem jeszcze przycisku "scan", tzn. po naciśnięciu go następuje przeskok o jeden kanał do góry, mimo, że panuje na nim cisza;
a z instrukcji obsługi wynika, że po znalezieniu pustego kanału scanowanie powinno siię dalej kontynuować, a jednak tego maszyna nie robi! :!:
jeszcze nie wiem dlaczego tak jest - może jeszcze go nie umiem :?:
73!!!
Gość

intek m490

Postprzez Gość » 2006-04-02, 20:56

już jest jasne - juz umiem!
z tym scanem to sam nie wiem co robiłem źle - teraz jest już dobrze - działa i jest wszystko w jak najlepszym porządku;
jestem zadowolony z wyboru! :lol:
Gość

m490

Postprzez Gość » 2006-04-12, 23:30

kolejny post w tym temacie:
im dłużej go (intek m490) uzywam, tym bardziej się do niego przyzwyczajam i z dnia na dzień staję się jego zdecydowanym zwolennikiem; :lol:
aby skanowanie przebiegało poprawnie - należy sq wyciszyć szumy i śmieci, wtedy funkcja reaguje poprawnie tylko na modulację!
coś tam od czasu do czasu szwankuje ptt ale może mu to przejdzie, a jak nie - to gwarancja!
narazie jest ok!
Gość

Powrót do CB Radio